The Herald, Sharon, Pa.

March 30, 2014

Hickory girls, Farrell boys win Guerino titles


Herald Sports Writer

MERCER COUNTY — The Hickory girls and Farrell boys captured championships on Saturday night at the 17th annual Buddy Guerino Underclassmen Basketball Tournament at Sharpsville High School.

The Hickory girls beat Kennedy Catholic, 41-29, for the crown while the Farrell boys topped Mercer, 76-35, for the title.

In the consolation games, Sharpsville defeated Sharon, 35-15, in girls hoops while the Sharon boys beat Hickory, 57-33.

Following are game recaps and All-Tourney teams:

GIRLS

Championship

ä Hickory 41, Kennedy Catholic 29 — Girls tournament MVP Brandi Beader fired in 18 points and Megan Chess bucketed 12 as the Lady Hornets defeated the Lady Golden Eagles for the title.

Tatum Kress and April Bocian had 9 points each for Kennedy Catholic.

BOYS

Championship

ä Farrell 76, Mercer 35 — Tourney MVP Jamel Brown rifled in 22 points, Malik Miller scored 15, Thomas Ripley bucketed a dozen and Clifton McNair added 11 as the Steelers rolled past the Mustangs.

Logan Clarke and Jonathan Scheidhauer had 10 points each for Mercer.

GIRLS

Consolation

ä Sharpsville 35, Sharon 15 — Madison Przicina scored 7 points in leading the Lady Blue Devils to the win over Sharon.

The Lady Tigers did not have a player reach double digits in scoring.

BOYS

Consolation

ä Sharon 57, Hickory 33 — Daunell Stovall scored 17 points and Aubray Jennings added a dozen as the Tigers topped the Hornets in the consy contest.

Ryan Laverty led the way for Hickory with 11 points and Brandon Rhoades added 10 markers.

———

GIRLS

All-Tourney Team

1st Team

Kress (Kennedy Catholic); Rebekah Kish (Kennedy Catholic); Chess (Hickory); Nicole LaCava (Hickory); Brenna Deyarmin (Grove City).

2nd Team

Reganne O’Brien (Hickory); Samantha Seaburn (Shenango); Tamia Hopson (Sharon); Eugena Davies (Sharpsville); Taylor Zacherl (Kennedy Catholic).

Most Promising Young Player: Neely Whitehead (Hickory).

MVP: Beader (Hickory).

———

BOYS

All-Tourney Team

1st Team

Ripley (Farrell); Miller (Farrell); McNair (Farrell); Clarke (Mercer); Scheidhauer (Mercer).

2nd Team

Jennings (Sharon); Jason Austin (Sharon); Nick Cannone (Hickory); Danny Torok (Grove City); Jake Schmid (Mercer).

Most Promising Young Player: Luke Henwood (Sharpsville).

MVP: Brown (Farrell)