The Herald, Sharon, Pa.

April 26, 2014

Roundup: City of Hermitage Invitational today


Herald staff

- — The 15th annual City of Hermitage Track & Field Invitational is set for today at Hickory High’s Hornet Stadium, beginning at 9 a.m.

The field will include athletes from Cambridge Springs, Clarion, Commodore Perry, Erie-East, Gen. McLane, Grove City, Harbor Creek, Hickory, Keystone, Mercer, North East, Northwestern, Oil City, Redbank Valley, Reynolds, Sharon, Sharpsville, Slippery Rock, Titusville, Union City, and Wilmington.

Hickory boys and Grove City girls are the defending team titlists.

Mercer County-area athletes dominate the top seeds, led by two-timers Hannah Drake of Wilmington (long, triple jumps, plus the distance-relay), Hickory’s Luke Lewis (shot put, discus), Grove City’s Ryan Budnik (1600-. 3200-meter runs), and George Junior Republic’s Ronald Pearson (long, triple jumps).

Meet Director Barb Dzuricsko announced that — for the first time in the meet’s history — real-time results will be posted immediately at milesplit.com.

The order of events on the track will be: high hurdles and 100- and 200-meter dash trials and 3200-meter relay finals. The 3200-meter run heat will coincide with a lunch break, followed by finals for the high hurdles, 100, 1600, 400, 4x1 relay, intermediate hurdles, 800, 200, 3200 and 4x4 relay.

Simultaneously, the field events order will be: (Session I) boys’ shot put and javelin, girls’ discus, boys’ and girls’ long jump, girls’ high jump, boys’ pole vault, and (Session II) girls’ shot put, girls’ javelin, boys’ discus, boys’ and girls’ triple jump, boys’ high jump, girls’ pole vault. — By Ed Farrell, Herald assistant sports editor.

TRACK & FIELD

Lowellville Invitational


Coach Bob Morris’ West Middlesex girls team captured the team title on Thursday at the 9th annual Lowellville Rocket Invitational and coach Ed Pikna’s Big Reds’ boys squad placed 2nd.

˝ The WM girls registered 117 points, followed by Springfield Local (107), Hubbard (94), Newton Falls (93), Lowellville (29), Heartland Christian School (21), Youngstown Christian School (19), Mathews (16) and Kennedy Catholic (0).

Kristen White led the way for the Ms. Reds by capturing the 800 (2:33.1) and 1600 (5:35.5). She won the Mark Cavalier Award, which is named after a young man that was tragically killed in a car accident. He still owns the school track record in the 1600.

White also ran the opening leg of the 3200 relay team that captured 1st place in 10:36.6. The rest of the foursome was Alyson Pierce, Sophia Kachulis and Chloe Tyillian.

Tyillian won the 3200 in 12:31.1 and was 2nd in the 1600 (5:46.9); the 1600 relay team of Mia Perilli, Pierce, Kachulis and White took 1st place in 4:29.6 and the 400 relay squad of Katie Richards, Ariel Pratt, Madison Weimer and Gretchen Elsey was 1st in a time of 4:29.6.

Ariel Pratt was named Girls Jumping MVP after placing 2nd in both the high jump (4-4) and long jump (13-6 3/4), Anna Zrile finished 2nd in the 3200 (13:21), Pierce placed 3rd in the 400 (1:04.4), Perilli was 3rd in the 300 hurdles (52.9), Kachulis took 3rd in the 800 (2:37.6) and Pierce was 3rd in the 200-meter dash (28.2).

Sarah Lucich placed 5th in the discus and the 800 relay team of Perilli, Pratt, Elsey and Weimer was 5th.

˝ Hubbard (134.3) won the boys team title Thursday, followed by West Middlesex (80.3), Lowellville (79), Newton Falls (56.3), Mathews (48), Youngstown Christian School (36), Kennedy Catholic (31), Springfield Local (31) and Heartland Christian School (0).

Isaac Williams placed 2nd in the 1600 (4:49.3), Levi Canon was 2nd in the 3200 (10:47.3), Canyon Pratt finished 2nd in the discus (110-7) and the 400-meter relay team (no names submitted) were 2nd in 45.9.

Third-place finishes for WM went to the 800 relay team (1:41.3), the 1600 relay squad (3:47.8), Williams in the 800 (2:12.6), Tanner Powell in the 300-meter hurdles (44.8) and Jeremy Bowers in the 400 (54.4).

Powell was 4th in the 110 hurdles (17.3) and Jace Burger finished 4th in the 100-meter dash (11.8).

ä Kennedy Catholic’s Channing Phillips tied for 2nd in the 100 (11.4) and captured 2nd place in the 200 (23.3). KC’s 1600-meter relay team finished 4th in 3:52.6.

ä The meet was run by former Farrell High and Bethany College football and track athlete John Falconi. He is the Associate Director of Athletics at Lowellville High School, an assistant coach in football and track and an educational aide in the school.

POSTPONEMENTS

ä Baseball — Mercer at West Middlesex, today, 3 p.m.; Hickory vs. Sharon, to April 29; Mercer vs. Lakeview, April 28, to TBA; Sharpsville vs. Jamestown, April 28, to TBA; Grove City vs. Conneaut Area, today, 4 p.m..

ä Softball — Mercer at Hickory, cancelled; West Middlesex at Mercer, today, 3 p.m.; Commodore Perry vs. Lakeview, to TBA; Grove City vs. Conneaut Area will be played Monday, not Tuesday as previously scheduled.

ä Tennis — Greenville at Sharon, TBA; Kennedy Catholic at Grove City, to April 29.

BOYS VOLLEYBALL

ä Meadville 3, Farrell 0 —
At Meadville Thursday night, the visiting Steelers were swept by the state’s 8th-ranked squad (Pennsylvania Volleyball Coaches’ Assn.), 25-20, 25-20, 25-22.

Farrell: Anthony Pegues 24 assists, 16 digs; Austin Pickens 13 kills, 8 digs; Tyrone Archie 10 kills, 15 digs; Jacobi Green, Chase Butler 5 assists apiece; Trevor Austin 10 digs.

JV: Meadville, 25-15, 25-12.

SOFTBALL

ä Reynolds 7, Kennedy Catholic 6 —
At Transfer Thursday, the host Lady Raiders ran wild.

Casey Rhoades and Salina Straka each had 4 stolen bases, with Straka scoring the game-winner on Jessica Dickson’s 7th-inning fielder’s choice grounder.

Also for Reynolds (2-2 region, 2-3 overall) and Coach Marcie Juranovich, Madison Rhoades ripped 3 hits including 2 triples and drove in 3 runs; Danielle Babcock and Madison Stoner drilled doubles, and winning pitcher Dickson helped herself by stroking 2 safeties.

Dickson went the distance on the moud, striking out 8, walking 2, scattering 8 hits and allowing 5 runs. Reynolds was guilty of 5 errors.

For Kennedy Catholic, Marlella homered, Torok doubled and Taylor was tagged with the loss despite also tossing a complete game. She struck out 6, walked 5 and allowed all 7 runs.



City of Hermitage Track & FIeld Invitational

Top Seeds

GIRLS


3200 relay — Wilmington (Rikki Brumbaugh, Hannah Drake, Hannah Winters, Allison Baldwin), 10:20.9. 100 hurdles — Sophie Mazza (Harbor Creek), 15.17. 100 — Megan Stephenson (Slippery Rock), 12.52. 1600 — Lexi Bible (Hickory), 5:26.30. 400 — Eve Gardner (Union City), 59.03. 400 relay — Mercer (Nicole Young, Courtney Young, Alexa Stanton, Megan McKinney), 51.41. 300 hurdles — McKinney, 47.64. 800 — Olivia Mamula (Cambridge Springs), 2:27.28. 200 — Heather Grober (Hickory), 26.39. 3200 — Reilly Walsh (Cambridge Springs), 11:57.94. 1600 relay — Sharon (Leonna Bell, Zhane’a Davis, Jessica Talbert-Kirsch, Xsila Powell), 4:13.8. Shot put — Elena Marchand (Hickory) 41-4. Discus — Emily Campbell (Slippery Rock), 146-3. Javelin — Brooke Hinderliter (Redbank Valley) 143-2. Long jump — Drake, 17-4 3/4. Triple jump — Drake, 36-10 1/4. High jump — McKenzie Fagan (Grove City), 5-5. Pole vault — Hailey Hall (Grove City), 10-6

———

BOYS


3200 relay — Slippery Rock (Patrick Anna, Mark Cessar, Will Henry, Joah Jones), 8:30.9. 110 hurdles — Jarred Davis (Mercer), 14.99. 100 — Carnell Hawkins (Sharon), 11.25. 1600 — Ryan Budnik (Grove City), 4:31.71. 400 — Tyler  Confer (Sharpsville), 50.50. 400 relay — Gen. McLane (Zane Berger, David Ingalie, Tyler Sanders, Jarrell Johnson), 45.47. 300 hurdles — Dwight Scott (Wilmington), 41.44. 800 — Ryan Whiteman (Grove City), 2:04.35. 200 — Brandon Reiser (Northwestern), 23.03. 3200 — Budnik, 9:54.32. 1600 relay — Slippery Rock (Jones, Cessar, Brady Kadlubek, Chris Reesman), 3:33.62. Shot put — Luke Lewis (Hickory), 60-1. Discus — Lewis, 152-2. Javelin — Tate Schwab (Titusville), 174-1è. Long jump — Ronald Pearson (George Junior Republic), 20-10 1/4. Triple jump — Pearson, 43-3. High jump — Brandon Timko (North East), 6-2. Pole vault — Hunter Truitt (Gen. McLane), 13-0.