images_sizedimage_042184158

Reynolds' Cody Kelly flips Grove City's Aaron Anderson onto his back in an earlier season match. Kelly is seeking his 3rd Section 2-AA title this weekend at Sharon High.

The Section 2-AA Wrestling Championships will be held at Sharon High gym this weekend as Mercer County matmen begin climbing the long ladder toward state honors.

Reynolds is a heavy favorite to retain its team title, while other competitors are Cochranton, Commodore Perry, Greenville, Grove City, Hickory, Jamestown, Lakeview, Oil City, Mercer, Sharon, Sharpsville, Slippery Rock and West Middlesex.

The tourney begins at 5 p.m. Friday with pigtails, followed by quarterfinals, consolation pigtails and prelims.

On Saturday, the semifinals and consy quarterfinals will be wrestled at 9:30 a.m., followed by consy semifinals.

The 3rd- and 5th-place consys will begin at 4:30 p.m. on two mats, with parade of champions at approximately 6 p.m., followed by the finals. The top five in each weight advance to the District 10 tourney.

Following are the quarterfinal pairings (including any pigtail matches), with top 4 seeds listed along with name, class, school, record, and record:

QUARTERFINALS

KEY: Cochranton (Co), Commodore Perry (CP), Greenville (G), Grove City (GC), Hickory (H), Jamestown (J), Lakeview (L), Oil City (OC), Mercer (M), Reynolds (R), Sharon (Sn), Sharpsville (Sv), Slippery Rock (SR) and West Middlesex (WM).

103 - 1 Dylan D’Urso (9, R, 32-2) vs. Ben Hoffman (9, GC, 5-9); 4 John Fischer (12, H, 30-7) vs. Matt Spragale (10, M, 26-7); 3 Ryan Gossett (12, SR, 24-9) vs. Landon Clayton (9, L, 12-11); 2 Tyler Roberts (10, J, 23-3) vs. Richard Foster (9, OC, 10-16)

112 - 1 John Pas (12, GC, 25-1) vs. winner Trevor Bortz (11, L, 11-15) and Kody Duncan (10, OC, 6-6); 4 Aaron Roberts (9, J, 21-7) vs. Tim Hile (11, M, 22-10); 3 Matt Bryer (9, Co, 25-6) vs. winner Josh Calvin (12, CP, 2-6) and Kayla Brendinger (SR, 12-8); 2 Mason Beckman (10, R, 36-3) vs. winner Jake Shultz (10, H, 14-12) and Duncan Wingard (10, WM, 9-14).

119 - 1 Adam Matthews (10, M, 27-5) vs. winner Nate Stidham (9, H, 15-8) and Shane Schleifer (10, L, 12-10); 4 Ian Abplanalp (11, GC, 17-10) vs. Alec Gawne (9, M, 21-13); 3 Gordon Bieber (SR, 12-7) vs. Xavier Ross (9, Sn, 16-10); 2 Nate Dias (10, CP, 27-7) vs. winner Wes Wolfgong (12, OC, 16-10) and Chase Whelan (9, WM, 4-12).

125 - 1 Coty Burnett (12, G, 16-2) vs. winner Brett Clark (SR, 4-15) and Blake Destasio (9, WM, 5-16); 4 Ross Peterson (10, Co, 10-8) vs. Scott Spragale (12, M, 6-5); 3 Jake Smith (11, H, 21-13) vs. winner Dillon Babcock (11, R, 5-3) and Matt Kelley (9, Sn, 12-13); 2 Kevin Duncan (12, OC, 18-10) vs. Cole Cameron (9, GC, 1-0).

130 - 1 Cody Kelly (12, R, 36-2) vs. winner Travis Swartz (9, Sv, 8-18) and Kreig Spahn (10, Co, 11-15); 4 Luke Marshall (11, G, 27-9) vs. winner Tim Sandrock (11, OC, 13-8) and Justin Andrescik (SR, 2-16); 3 Brady Fyffe (12, GC, 17-4) vs. winner Colton Randall (9, J, 3-11) and Aaron Mills (10, H, 19-12); 2 Nate Harrah (11, L, 24-3) vs. winner Ian Anthony (9, CP, 14-14) and Cody Cameron (10, Sn, 5-12).

135 - 1 Jordon Moss (11, Sn, 24-1) vs. winner Nick Gregg (12, H, 4-7) and Kyle Maxwell (10, Sv, 11-18); winner 4 Colt Camden (11, OC, 13-6) and Dillon Thorne (11, CP, 3-12) vs. winner Randy Perkins (9, G, 32-11) and Mitchell Shealy (11, M, 5-19); 3 Kurtis Armour (9, L, 18-5) vs. winner Chris Powers (9, Co, 4-12) and Adam McDowell (SR, 8-9); 2 Tony D’Urso (12, R, 32-5) vs. winner Kirby Buchanan (11, GC, 9-4) and Billy Gilmore (11, WM, 7-16).

140 - 1 Cody Copeland (9, G, 33-4) vs. winner Dan Reed (11, OC, 5-9) and Aaron Anderson (11, GC, 8-10); 4 J.T. Mannozzi (10, M, 27-8) vs. winner Sam Fuchs (12, R, 27-9) and Nick Barr (9, WM, 3-18); 3 Mike Vernille (12, H, 28-6) vs. winner Mitch Fleming (12, Sv, 5-23) and Jason Ondic (9, Sn, 17-10); 2 Jordan Powell (12, CP, 25-4) vs. winner Andrew O’Polka (10, L, 11-12) and Eric Beggs (SR, 5-12).

145 - 1 Brandon Collins (11, CP, 24-4) vs. winner Devin Patterson (10, Sn, 3-7) and Eric Decker (12, OC, 12-10); 4 Fabio Boccuzzi (12, H, 30-7) vs. winner Cody Lewis (10, L, 13-8) and Devon McDaniels (SR, 6-9); 3 Cody Northcott (12, Co, 30-7) vs. winner Loney Shaffer (10, WM, 1-14) and Robbie Armour (12, J, 12-8); 2 Luke Taylor (11, R, 30-6) vs. winner Tyler Landfried (9, G), 16-12) and Rudy Retort (12, GC, 2-16).

152 - 1 Josh Cashdollar (10, CP, 21-6) vs. winner Tim Runyan (11, Sn, 3-15) and Dom Otey (11, H, 3-5); 4 David Holiga (11, G, 19-14) vs. Kaine Kulka (12, R, 6-5); 3 Cody Johnson (11, OC, 14-10) vs. winner Hunter McConnell (9, L, 1-12) and Dylan Mild (10, WM, 14-14); 2 Herbie Hennegan (11, M, 24-9) vs. winner Mike Macko (11, Co, 10-14) and J.J. Graham (SR, 2-16).

160 - 1 Lewendo Teague (11, Sn, 25-0) vs. winner Brad Bloom (11, M, 4-11) and Casey Johnson (9, OC, 6-14); 4 Greg Baptiste (11, R, 26-7) vs. winner Phil Bucher (11, Sv, 29-8) and Jessie Shipton (SR, 0-1); 3 Wesley Phipps (9, GC, 23-5) vs. winner Michael Ziolkowski (9, L, 2-12) and Tyler Gargano (10, H, 22-7); 2 Matt Schiemer (11, CP, 10-2) vs. winner Zack McGranahan (12, G, 14-17) and Jason Morgan (10, J, 4-12).

171 - 1 Caleb Kolb (12, GC, 26-0) vs. winner Austin Rice (9, Sv, 1-6) and Ryan Roberts (10, J, 4-15); 4 Eric King (11, Sn, 9-5) vs. Tyler Gentile (9, G, 13-17); 3 Tyler Rhoades (10, R, 18-8) vs. Roth Schuyler (11, WM, 7-16); 2 Steve Ceremuga (10, CP, 27-5) vs. winner David Chrispen (12, H, 3-10) and Kyle Mariacher (9, M, 0-0).

189 - 1 Nick Miller (12, GC, 19-1) vs. winner Santino Mammarelli (12, Sv, 14-1) and Terry Flaugher (12, Sn, 5-5); 4 Joey Manilla (12, H, 33-6) vs. Tyler Lewis (11, L, 18-4); 3 Tim DeFrances (12, CP, 25-3) vs. winner Travis Bohrer (11, J, 1-0) and Jeremy Fowler (11, R, 9-5); 2 R.J. Malson (11, G, 30-3) vs. winner Paul Mitchell (10, OC, 14-13) and Tim Stainbrook (9, M, 2-6).

215 - 1 Justin Buchanan (12, Sv, 33-0) vs. winner Larry Winger (9, OC, 6-21) and Steven Floch (11, J, 7-13); 4 Justin Yuran (10, Sn, 18-12) vs. Corey Augustine (10, R, 16-14); 3 Roscoe Fette (11, WM, 15-10) vs. winner Cameron Marlowe (9, GC, 1-6) and Nick LaCamera (11, H, 17-20); 2 Brian Hooks (11, CP, 29-3) vs. winner George Magee (12, G, 14-17) and R.J. Swartz (9, M, 6-24).

285 - 1 Joe McElhinney (12, Co, 10-0) vs. winner Byron Kress (10, M, 11-23) and Geoff Wilson (11, Sn, 9-25); 4 Dillon Sarcinella (11, G, 26-7) vs. Nathan Chess (12, CP, 26-10); 3 Will Ringer (12, R, 31-5) vs. Ryan Benson (11, WM, 22-10); 2 Tyler Miller (12, GC, 25-3) vs. winner Seth Updegraff (11, OC, 11-14) and Larry Brenzer (12, J, 3-9).

Recommended for you